Kakšne pravice imam kot pacient v primeru zdravljenja v tujini na podlagi Uredbe (ES) 883/2004 in Direktive 2011/24/EU?
Odgovor:
Slovenske zavarovane osebe lahko v drugih državah uveljavljajo načrtovano zdravljenje v skladu:
- s slovensko zakonodajo in Pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja (izčrpane možnosti zdravljenja v Sloveniji)
- z Uredbo (ES) 883/2004 Evropskega parlamenta in Sveta o koordinaciji sistemov socialne varnosti (preseganje najdaljše dopustne čakalne dobe ali preseganje razumnega časa),
- z Direktivo 2011/24/EU o uveljavljanju pravic pacientov pri čezmejnem zdravstvenem varstvu (odločitev za zdravljenje v drugi državi članici Evropske unije).
Uredba omogoča uresničevanje pravic le pri izvajalcih, ki so del mreže javne zdravstvene službe in imajo sklenjeno pogodbo z javno zavarovalnico v državah članicah Evropske unije in Evropskega gospodarskega prostora ter v Švici, Direktiva pa vključuje tudi zasebne izvajalce zdravstvenih storitev, ki nimajo sklenjene pogodbe z javno zavarovalnico, vendar le v državah članicah Evropske unije.
Uredba zagotavlja zavarovani osebi tudi pravico do povračila potnih stroškov in stroškov nastanitve, pri zdravljenju v skladu z Direktivo pa mora pacient najprej sam plačati stroške zdravljenja, nato pa uveljavljati povračilo v višini kot stane storitev v državi zavarovanja, nima pa pravice do potnih stroškov in stroškov nastanitve.
Povračilo stroškov zdravstvenih storitev v skladu z Uredbo je v višini, kot bi storitev stala v javnem zdravstvenem sistemu v državi, kjer je bila storitev uveljavljena. Povračilo stroškov zdravstvenih storitev, ki so bile opravljene v skladu z Direktivo pa je v višini, kot bi stale enake oziroma enakovredne storitve državi zavarovanja.